Polonya Mutfağı ve İçki Kültürü

classic Klasik list Liste threaded Çizikli
1 mesaj Seçenekler
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Polonya Mutfağı ve İçki Kültürü

bilgeturist
Admin
Bu konu güncellendi de .
Daha önce bir yerde cevapladığım konuyu buraya taşımak istiyorum.

Soru: Polonya içkileri ve mutfağı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap:

Biralarda;
1-Zywiec

2-Tsykie

3-Lech


Vodkalarda;
1- Wyborowa (Daha az bilinir)

2- Zubrowka (En çok bilinen "içinde ot var lan bu vodkanın" dedikleri Polonya vodkası)


Ünlü Polonya Şarap markası öneremem ama Varşova old townda önereceğim iki adres var. 1. adres Vanilya portakal ve birkaç özel aromayla karışım yaptıkları beyaz sıcak şarap içebileceğiniz mahseni andıran bir yer... Yer altına iniyorsunuz ama nezih bir mekan, bir kadeh şarap 15zl felan olduğu için ipsiz sapsız takımı gitmiyor. Üstelik sahibi de kibar bir bayan. Baharatlı hint çayları felan da var menülerinde.
2. Adres biralar sokağı olarak özetlenebilir. Yine oldtown'da olan bir sokak. Yıllardır geleneksel olarak bira üretimi ve sunumu yapılıyormuş.

Polonya mutfağı ile de çok aram yok ama "Zapiecek Warszawa" restoranı pierogi( mantıya benzer etli ya da vejetaryen yemek) yiyebileceğiniz noktalar arasında.

Polonya Mutfağının dışına çıkarsak; http://www.bilgeturist.com/2012/07/varsova-kebapcilari.html Varşova kebapları hakkında bir yazı yayınlamıştım. İsterseniz göz atın... Yine Türk mutfağının Polonya'daki temsilcilerinden "Lokanta" restoranı önerebilirim, ziyaret edilesi mekanlar arasında.(Fiyat/Merkezi konum/Lezzet karşılaştırması açısından) . Vapiano Pizzacısı da uğrayabileceğiniz mekanlar listesine girebilir.

Türkiye'de hazır gıda denildiğinde Burger King akla gelen ilk marka olsa da, Polonya'da önerebileceğim bir marka değil. Maalesef gözümde ilk beşe bile giremez. Kfc ve Subway daha lezzetli seçimler olacaktır. Burger ve Mcdonalds Türkiye'deki tatlarından çok uzak... Kfc ve Subway de Türkiye'den daha leziz...
www.bilgeturist.com