Rusya'da Eğitim Soru-Cevap

classic Klasik list Liste threaded Çizikli
3 mesajlar Seçenekler
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Rusya'da Eğitim Soru-Cevap

bilgeturist
Admin
Mail adresime gelen sorulara verdiğim cevapları isim belirtmeden başkaları da faydalansın diye bu başlık altında toplamaya gayret edeceğim.


Soru:
Yeniden merhaba,
Öncelikle ilgilenip cevap verdiginiz cok tesekkur ederim.
İlk etapta kurumla gitmeyi dusunuyordum fakat buradan tanıstıgım sızın gıbı arkadaslar sayesınde kendı cabalarımla gıtmeye karar verdim,gordugum kadarıyla zor bır tarafı da yok.
Ben ukrayna ve rusya daki universitelerden ilk etapta ikişer üniversite buldum su an onlarla iletişim icerisindeyim.Maliyet hakkında bilgi istedim yakında doneceklerdir.ukrayna'da kiev dısındakı yerlere bakıyorum odessa lviv vinitska gibi,Rusya da ekaternburg ufa gib yerlere,i moskova ve petersbur dısında kı yerlere bakıyorum.Maliyet benım ııcn gercekten buyuk onem teskıl edıyor.Ona gore kendıme bir yol haritası cıkaracagım.
Okurken part time calısma hakkımız olacak mı,en azından butcemıze bır nebze katkı saglamak amacıyla.Ya da yaz aylarında da orada kalıp hem dılımızı gelıstırıp hemde ıs bulma sansımız var mı?
ozellıkle ukrayna icin rusvet olaylarının cok dondugu soylenıyor,fakat bazı arkadaslarımız da hersey kuralına gore yaparsan bır zorluk cıkmayacagını soyluyor.
siz ne dusunuyorsunuz?
Tekrardan çok tesekkur ederım.
İyi çalışmalar.


Cevap:
Merhabalar,
Okurken part time çalışma imkanınızın ilk seneler düşük bir ihtimal olacağı kanısındayım. Çünkü ilk sene zaten Rusçayı öğrenmekle geçecektir ve çalışmak için yeterli olan seviyeye çıkmanız biraz zaman alacaktır.

Yazları ise Rusya'da çalışmaktan ziyade Türkiye'de daha fazla para getirecek işler bulabileceğinizi düşünüyorum.

Rüşvet eski Sovyet topraklarının kanayan yarası... ama ne kadar kaliteli bir üniversiteye giderseniz o kadar az rüşvetin döndüğü bir yere gitmiş olursunuz.

Kolay gelsin.
www.bilgeturist.com
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Re: Rusya'da Eğitim Soru-Cevap

bilgeturist
Admin
Soru:

Merhabalar,
Ben ................,Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğini Eylül 2012'de bitirdim.Kariyerimi yurtdışında yüksek lisans yaparak devam ettirmek istiyorum.Yaptığım araştırmalar esnasında internette kurumunuza rastladım.Öncelikle anlaşmalı olduğunuz üniversiterlerde lisans bölümüm olan Jeoloji Mühendisliğinin Yüksek Lisans eğitimi var mı?Benim önceliğim Jeoloji üzerine yüksek lisans yapmaktır.Kendime ve ekonomik şartlarıma uygun üniversite bulamadığım zaman diğer alanları düşünebilirim.(işletme,iktisat,ekonomi,yöneticik gibi)Rusya veya Ukrayna'yı tercih etmemde maliyet büyük etken oldu.Fakat sizin önerebileceğiniz başka ülkeler varsa onlarıda düşünebilirim.Jeoloji ile ilgili Rusya'da Yüksek Lisans yapabileciğim bir üniversitenin yıllık maliyeti hakkında sizden bilgi rica edecektim.Bu maliyete nelerin dahil olduğunu belirtirseniz ayrıca sevinirim.Son olarak bildiğim kadarıyla Hazırlık Sınıfı(eğitim Rusça olacaksa)ücretleri normal dönem ücretlerden daha farklı oluyormuş,eğer hazırlık sınıfı varsa onunda ücretini ayrıca belirtebilir misiniz?
Teşekkürler,İyi çalışmalar.Cevap:

Merhabalar, ben internette herhangi bir kurumun sahibi değilim. Lakin turistler ve turizmciler için hazırladığımız bir internet sitesinin kurucularından biriyim. Bu arada forum sitelerinde gezdiğim ve bir şekilde irtibatlı olduğum ülkelerle ilgili bilgiler veriyorum gönüllü olarak. Size danışmanlık firması gibi önerilerde bulunamam ama Rusya'yı birden fazla defa görmüş ve bazı Rus üniversiteleriyle irtibat kurmuş biri olarak yardımcı olmaya gayret edebilirim.

Söylediğiniz bölümlere tamamen uzak olduğum için direkt bir üniversite ismi veremeyeceğim fakat İrkutsk ve Yakutsk gibi Sibirya bölgelerinde yer alan üniversitelerin Jeoloji alanında başarılı olduklarını bir Rus arkadaşımdan duydum yine de arkadaşım o bölgelerde bir Türkü yaşamasının çok kolay olmadığını da söyledi. Çünkü şuan -30 derece o bölgeler ve daha da soğuyacak.

Rusya mı Ukrayna mı sorusunun cevabnı vermek zor. Rus arkadaşlarım Ukraynayı kötüleseler de, Ukraynalı arkadaşlarım Ukrayna'nın daha cazip bir yer olduğunu söylüyorlar. Ben yine de birazck Rusya'dan taraf tutuyorum terazinin kefelerini. Ekonomik sıkıntısı olanlara (Moskova pahalı bir şehir olduğu için) Moskovayı öneremem. St.Petersburg, Ekaterinburg gibi diğer büyük şehirleri ya da Kazan gibi kültürel açıdan entegrasyonu daha kolay şehirleri öneriyorum.

Üniversitelerin sıralamasını tam olarak doğruluğu kesin olmasa bile bir fikir vermesi açısından internette bulmanız mümkün. http://www.webometrics.info/ örneğin bu siteden rus üniversitelerinin sıralamalarına, iletişim adreslerine ve istediğiniz bölümü bünyesinde barındırıp barındırmadıklarına bakabilirsiniz.

Danışmanlara para kaptırmanza gerek yok. Herşey sizin ellerinizde.

Kolay gelsin.
www.bilgeturist.com
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Re: Rusya'da Eğitim Soru-Cevap

bilgeturist
Admin
Soru:
Selamlar
Rahatsız ettiğim için özür dilerim.Öncelikle panodaki hemen hemen bütün yazılarınızı okumaya calıştım gercekten gitmeyen bir insan için çok faydalı ve tanıtıcı yazılarınız var tebrik ederim.Ayrıca nedense dediğiniz gibi yazıların çoğu siliniyor nedense ben 23 yaşındayım aile vi askerlik sorunlarım nedeniyle eğitim olayına ara vermek zorunda kaldım lisede eşit ağırlıık çıkışlıyım st petersburgda inşaat mühendisliği okumak istiyorum yanlız rusca dan taraf sıkıntım var kiril alfabesi oldugu için kaygılanıyorum bır yıllık hazırlık tan sonra epeyi geliştirebilirmiyim yardım ederseniz çok sevinirim iyi günler:))


Cevap:
Ben kiril alfabesini 1 günden biraz daha fazla bir surede ogrenmistim. Kiril alfabesini ogrenmek cok zor degil fakat kelimeleri vurgusuna gore okumak biraz zor. O da zamanla olacak bir sey.. Ruscanin kolay yanlarindan bahsedeyim de gozunuz korkmasin ;

1) 3 tane zaman var.(Turkce ya da ingilizce gibi zaman acisindan zengin bir degil.)
2) Vurgu noktalarini bildiginiz vakit yazildigi gibi okunuyor diyebilirsiniz.
3) 3 tane cinsiyet var ama Almanca gibi kafalarina gore cinsiyet uydurmamislar, kelimelerin son harflerinden cinsiyetleri anliyabiliyorsunuz.

Calisirsaniz eger 1 yillik hazirlik sizi cok iyi yerlere goturur Rusca dilbilgisi acisindan.


Soru:
bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim birde bir sorum daha olacak st petersburg sehri için çok pahalı bir şehir söylemi var aylık masrafalrım ne olur totalde 1000-1500 dolar tutar dıyenler var dogumu acaba..

Cevap:
St.Petersburg şehri pahalı ama örneğin İstanbul da ucuz sayılmaz. Bir öğrenci olarak İstanbul'da ne kadar harcarsanız, Petersburg'da da o kadar harcarsınız kanımca. 1500 dolar abartılı bir rakam olmuş fakat sizin harcama potansiyeliniz hakkında hiç bir fikrim yok.
www.bilgeturist.com