Rusya'da İnsanlar Kime Güveniyor ?

classic Klasik list Liste threaded Çizikli
1 mesaj Seçenekler
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Rusya'da İnsanlar Kime Güveniyor ?

bilgeturist
Admin
Her Rusyalıdan sadece beşi politikacı, polisler ve iş adamlarına güveniyor. Tüm Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTSİOM ) 9 - 10 Haziran arasında 1600 kişi üzerinde Rusya’nın 46 bölge, eyalet ve cumhuriyetinin nüfus yoğunluğuna sahip 138 noktasında yaptığı anketin analizleri Rusyalıların en çok bilim insanlarına, öğretmenlere ve askerlere güvendiğini gösterdi.

Son iki yıl içinde bilim insanları, öğretmen ve askerlere olan güven azaldı. 2010 yılında Rusyalılarda 71% oranında bir kesim öğretmenlere güveniyorken, bu oran şuan 66%. İki yıl önce bilim adamlarına 68%’lik bir kesim güveniyordu, şuan ise 63%. Askerlere güvenen insanların sayısı ise 62%’den 57%’ye düştü.

Gazeteci ve devlet memurlarına olan güven ise biraz arttı. 2010 yılında Basın Yayın Mensuplarına 34%’lük bir kesim güvenirken, bu oran şuan 37%. Devlet organları ve idarelerinde hizmet verenlere daha önce 19%’luk bir kesim güveniyordu, bu oran şuan ise 23%.

Geçmiş yıllara göre doktorlara olan güven oranı yükseldi(54%). Geçen iki yıl içinde din adamlarına olan güven ise 65%’den, 50%’ye düştü. Din adamlarına güvenmeyenlerin oranı ise daha da arttı. Bu oran iki yıl önce 14%’iken şuan 25%.

VTSİOM verileri, politikacı (20%), iş adamları (21%) ve polislere (22%) olan güven ise sabit bir şekilde azaldığını iddia ediyor.
www.bilgeturist.com